Головна » 2012 » Листопад » 23 » Зроблено перші операції лапароскопом
21:02
Зроблено перші операції лапароскопом

У хірургічному відділенні Жидачівської ЦРЛ  в жовтні 2012 року провели першу  операцію з допомогою придбаного у минулому році за кошти районного бюджету та спонсорів лапароскопа.

Коротко, про такий метод оперативного втручання, розповість завідуючий хірургії Лагошняк Володимир Ярославович:

-"Лапароскопія (грецьке laparо - живіт, черево, skopeo - дивитися)- галузь ендохірургії в області живота.

Лапараскопічна хірургія, це хірургічне лікування тих же ж хвороб, що і в традиційній відкритій хірургії, але із застосуванням сучасних високих цифрових технологій передачі інформації і малотравматичних та малоінвазивних, зведених до мінімуму хірургічних маніпуляцій. 

Отже, лапароскопія - це діагностичне або оперативне втручання на органах черевної порожнини, яке здійснюється не через природні отвори чи великий розтин передньої стінки живота, а через проколи. Через один з них за допомогою оптичної системи (світловод, лапароскоп і відеокамера) зображення виводиться на монітор, а через інші вводяться необхідні інструменти для маніпуляцій. Слід підкреслити, що не змінюючи основних принципів хірургічного лікування, ендохірургія тільки підносить їх на вищий досконаліший рівень. Наші хірурги  досконало володіють всіма методами та прийомами ендохірургічного втручання, але завжди мають бути готовими, в разі необхідності, перейти на відкрите хірургічне втручання, а отже мати обов”язково чималий досвід роботи у відкритій хірургії.

 Для пацієнта сама операція перестає бути чимось надзвичайним, що надовго вибиває з життєвої колії або й кардинально міняє все наступне життя. Тому придбання лапараскопічної стійки-це великий крок нашої лікарні вперед та значний поштовх у розвитку нашого відділення.

 Основним ініціатором придбання такого обладнання став наш лікар-хірург  Володимир Омелянович  Олексовський. Він та лікар-хірург Юрії Миколайович Михайлюк пройшли спеціальне навчання, також закладені основи тісної співпраці з провідними лікарями-хірургами Львівської обласної лікарні."

 Ось що каже Володимир Омелянович про першу лапараскопічну операцію:

-" Втручання було проведене жінці 75 років на жовчному міхурі. Випадок був непростий і потребував особливої підготовки пацієнтки  до такого операції.Ми  кілька разів консультувалися зі львівським колегою, доцентом кафедри хірургії обласної Львівської лікарні, проводили ретельне обстеження та підготовку пацієнтки. Внаслідок операції було видалено жовчний міхур та камінь діаметром 3 см. Після операції на другий день наша пацієнтка вже могла вставати і ходити. 

 Лапараскопічний метод оперативного втручання істотно відрізняється від звичайного хірургічного, хоча іноді неможливо обійтися без другого.

Перевага лапароскопії полягає в малої травматизації та коротких строках перебування пацієнта в стаціонарі ( 2-3 доби), швидкому відновленні здоров'я після операції. Проведення лапароскопії під більшим збільшенням уможливлює більш точно й найменш травматично провести будь-яке оперативне втручання. У період заживання травм після лапароскопії болісні відчуття  майже відсутні - немає необхідності застосовувати сильнодіючі знеболюючі лікарські препарати. До значних переваг також можна віднести відсутність післяопераційних дефектів, які спостерігаються при операціях з розрізом. Крім того, при лапароскопії точність діагностики наближається до 100%. Також перевагою цього методу лікування є  мінімальний ризик утворення післяопераційних спайок, значно вища  якість життя й психо-емоційний статус у  пацієнтів, яким зробили  лапароскопію. . Застосування принципово нових технологій наркозу з використанням анестетиків останнього покоління дає можливість кожному пацієнту легко, як приємний сон, перенести операцію та непомітно вийти з наркозу, і не має значення - чи це делікатний організм маленької дитини, чи старенького, обтяженого різними недугами дідуся.

Лапароскопічні   втручання проводяться більш скрупульозно і делікатніше. Оптимальна візуалізація поля діяльності і візуальний контроль внутрішніх органів пацієнта, а також можливість багатократного збільшення і фіксації зображення на будь якому етапі оперативного втручання дозволяє не лише точніше діагностувати і прицільніше оперувати, але й залучати до операції будь-якого спеціаліста в будь-якому куточку світу в режимі реального часу. Також є унікальна можливість одночасно провести всі необхідні обстеження і операції через одні і ті ж проколи на різних поверхах живота і на різних органах під час однієї операції, а це, як відомо - суттєве зменшення крововтрати в результаті втручання.

Після операцій, спостерігаючи за пацієнтами, я відмітив суттєве зменшення післяопераційного болю і парезу кишківника в після-операційному періоді, швидке раннє відновлення порушених функцій організму і загальної фізичної активності пацієнта, зменшення кількості післяопераційних ускладнень, пов”язаних з травмами і пораненнями внутрішніх органів, в тому числі відсутній ризик виникнення післяопераційних гриж, що важливо для пацієнтів похилого віку.

Важливо що відсутній безпосередній контакт органів пацієнта з рукавичками хірурга, марлевими салфетками і т.п., а з інструментарієм контакт зведений до мінімуму, тож відсутня загроза спайкової хвороби, кишкової непрохідності. Немає необхідності тривалого перебування і спостереження в медичному закладі. Вже на наступний день чи через кілька днів ( залежить від характеру операції ) пацієнт може іти додому, в той час коли раніше, за подібних обставин, пацієнт ще 7-10 днів потребував спеціального ліжкового режиму і особливого харчування в медичному закладі. Навіть після об”ємної операції на шкірі залишаються майже непомітні точкові післяопераційні рубці від проколів - косметичний результат великого втручання просто чудовий. А оскільки відсутня загроза розходження швів чи післяопераційної грижі, пацієнти, після мінімального відновлювального періоду, безболісно можуть приступити до звичного фізичного навантаження.

Звичайно для таких операцій потрібні спеціальні навики. Для цього я розробив спеціальний тренажер з вебкамерою, щоб тренувати руки, адже, фактично операція проводиться на екрані і вправність рук для хірурга відіграє найважливішу роль. Звичайно потрібно ще розширити набір інструментів для того щоб була можливість робити якомога більше різновидів операцій."

Ось слова ще одного хірурга нашого відділення Юрія  Миколайовича Михайлюка :" Прогрес медичної науки і впровадження нових технологій за останні десятиліття якісно змінили рівень надання хірургічної допомоги хворим. На сьогодні ендоскопічні втручання посідають одне з головних місць в оперативній хірургії. Основними перевагами лапароскопії над втручаннями, що виконуються лапаротомним доступом, є низька травматичність і високі оперативні можливості.

Враховуючи всі переваги і негативні сторони ендохірургії і, зокрема лапароскопічних оперативних втручань, в цілому світі вже давно визнано їх приоритетними в клінічній практиці, особливо при лікуванні дітей. В розвинутих країнах велике поширення має хірургія одного дня - ендохірургічне лікування суто хірургічної патології на початковій стадії дозволяє пацієнту зразу ж після операції приступити до звиклої праці. При перших проявах хвороби, не чекаючи ускладнень, люди свідомо ідуть на невелику операцію, коли будь-які ризики, як зі сторони самого втручання, так і післяопераційні - є мінімальними, а вигода – максимальною, адже страждання обриваються, ще не набравши обертів, коли ще не завдано великої шкоди - ані психологічної, ані фізичної. Очевидна і матеріальна вигода від своєрідного кредиту довіри до високих технологій в медицині: вклавши раз, людина назавжди позбавляється проблем, які зазвичай мають сумну перспективу перетворити все наступне життя в суцільну боротьбу з болячками. Саме такий раціональний підхід формує суспільство здорових людей. Це доволі незвично для українців, які звикли страждати, але не коритись долі. Тим не менше відсутність інформаційних кордонів дозволила почати успішно впроваджувати таку світову практику."

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Лапараскопічні операції | Переглядів: 1932 | Додав: bogdano4ka | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
2 Dmitriy  
Жидачів !

1 ірина  
Молодці!

Ім`я *:
Email *:
Код *: